Jakie żarówki wybrać do domu?

Jakie żarówki wybrać do domu?

Jeszcze parę lat temu pośród żarówek królowały te zwykłe, żarowe. Obecnie zostały zastąpione przez świetlówki energooszczędne, żarówki LED-owe czy nawet halogeny. Lecz czy wiesz jaką żarówkę najlepiej wybrać, aby świeciła nam długo? 

Dziś na sklepowych półkach możemy znaleźć propozycje żarówek o różnych kształtach, barwie światła oraz mocy. Jaką zatem żarówkę wybrać? Aby móc odpowiedzieć sobie na to pytanie musimy poznać cechy jakimi się charakteryzują oferowane w sklepach produkty. 

Żarówki energooszczędne - ich typy i czy warto po nie sięgnąć? 

Żarówki energooszczędne dużą popularność zyskały w okresie wycofania z użytku klasycznych żarówek żarnikowych. Wyróżniają się nie tylko energooszczędnością, ale także długą żywotnością Takie zalety nawet niwelują wady jakimi jest konieczność utylizacji tego typu źródeł światła czy dłuższy czas ich rozruchu.

Za sprawą popularności żarówek energooszczędnych, kwestią czasu było powstanie szerokiej gamy produktów dostępnych na rynku. Jeśli chodzi o wygląd to obecnie świetlówki kompaktowe nie posiadają już wyłącznie formy zwiniętej rurki, a swoim wyglądem nawiązują do okrągłych mlecznych żarówek. 

Żarówki halogenowe - zastępca żarówek żarowych? 

Przez wielu uznawane są za bezpośrednich następców żarówek żarowych ze względu na to, że działają na bardzo podobnej zasadzie. Zasadniczą różnicą jest to, iż oprócz gazów obojętnych znajdują się w nich pierwiastki chemiczne z grupy fluorowców, które wpływają na jej żywotność. Za sprawą reakcji zachodzących między gazem a wolframem, tego typu źródło światła jest w stanie świecić znacznie jaśniej. Zużywając przy tym od 2 do 45 procent mniej energii od zwykłej żarówki. Dodatkowo są znacznie żywotniejsze i działają od 2000 do 3000 godzin. Jednak obecnie halogeny ustępują miejsca diodom LED.

Żarówki LED - dlaczego coraz więcej osób po nie sięga?

Diody LED pobierają o 8 procent mniej energii niż tradycyjne żarówki. Następnym plusem przemawiającym za nimi jest ich żywotność 50 tys. godzin, co stanowi około 6 lat świecenia bez przerwy. Dodatkowo musimy pamiętać, o tym że oświetlenie LED jest dość uniwersalnym rozwiązaniem, dlatego na rynku znajdziemy między innymi żarówki, które pełnią funkcję zarówno oświetlenia głównego, pomocniczego a nawet dekoracyjnego. Korzystają z niskiego napięcia przy zasilaniu, dzięki czemu są bezpieczniejsze w użytkowaniu.

Jakie żarówki Ty wybierzesz?